Úvod
  Přeji krásný a příjemný den

    ...a zároveň Vás srdečně vítám na těchto webových stránkách. Ať jste zde náhodou, nebo cíleně, vězte, že stojí za okamžik pozornosti. Tento web je zasvěcen 8. červnu 2004, konkrétně pak přechodu Venuše přes Slunce.

    Jsou tomu necelé tři měsíce, co jsme v hodině fyziky byli upozorněni na soutěž vypsanou Britskou radou se sídlem v Praze o nejlepší internetové stránky v rámci celoevropského projektu Venus Transit 2004, který organizuje Evropská jižní observatoř (European Southern Observatory - ESO) ve spolupráci s Evropskou asociací pro astronomické vzdělávání (European Association for Astronomy Education - EAAE), Institutem pro nebeskou mechaniku a výpočet efemerid (Institut de Mécanique Céleste et de Calcul des Éphémérides - IMCCE), Pařížskou observatoří (Observatoire de Paris) a Astronomickým ústavem Akademie věd České republiky. Celý projekt podporuje Evropská komise v rámci Evropského týdne vědy a techniky.

    Projekt Venus Transit 2004 si klade za cíl nabídnout mladým amatérským astronomům prakticky vyzkoušet metody dávných astronomů při zkoumání Sluneční soustavy. Přechody Venuše před Sluncem jsou totiž unikátní nejen svou vzácností, ale také proto, že na základě pozorovacích souřadnic a 4 kontaktních časů lze spočítat vzdálenost Slunce a Země. Tato metoda (tedy přechod planety před jinou hvězdou) se dodnes hojně využívá při objevování nových planet mimo naši Sluneční soustavu.

    Web je organizován pomocí přehledného rozbalovacího menu v horní části stránky. Sekce Historie, Epilog: 2004, Strategie pozorování, Team a Fotogalerie Vás srozumitelnou formou seznámí s průběhem a výsledky naší práce. V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat! Žádná připomínka nezůstane bez odpovědi.

    Spolu s kolegy ze 3. ročníku (všichni jsou studenty Gymnázia Lovosice) jsme se pustili do příprav. Nešlo nám ani tak o výhru ve webové soutěži, jako spíše o možnost na vlastní kůži si vyzkoušet práci pravých astronomů a ověřit naše schopnosti, pečlivost a hlavně přesnost a souhru celého týmu. Nejednalo se o práci lehkou, nicméně jsme ji dokázali dovést do zdárného konce. Doufám, že Vás naše dílo zaujme a nebudete litovat těch pár minut strávených na našem webu.

         S pozdravem
			Richard Salač
			salacr@gymlovo.cz
		     vedoucí týmu Gymnázia Lovosice
2004 Designed by Melcolm
WebZdarma.cz